Show newer

We released 2.16. It has breaking changes for epel-8-* configs. Here are the release notes with all details rpm-software-management.github

[RT @programohrajeme]
Přiznám se, že bývám celkem opatrný, když čtu nebo poslouchám rozhovor s někým, kdo je velkým propagátorem informatiky pro děti 🙂 Mám rád realistické a méně emotivní přístupy. A přesně taková je Štěpánka Baierlová, učitelka M+IT ze ZŠ Labyrinth v Brně 🙂 eduin.cz/clanky/educast-11-o-r

"Však si nechám udělat test" - co to znamená pro pracovníky v laboratoři. Skvělý článek bit.ly/3qgQtHd

"...měli jsme 24h provoz. To znamená pro každého minimálně dvanáct hodin vždy tady, pak den volno. ... Jeden den děti nevidíte a druhý den, kdy si máte aspoň trochu odpočinout, máte doma nejen ty dvě svoje, ale ještě dvě další, jejichž maminka je v práci ten den."

"Moje děti říkají, že nesnáší covid, protože jim ukradl maminku,“ říká zástupkyně primářky a do očí se jí derou slzy.

>It's only one minute long, but this CCTV footage has a better narrative and more compelling character arcs than most of the arthouse films I've seen

[RT @honzajavorek]
Kanál v klubu junior.guru býval poloprázdný, ale co se tam děje teď, nemá obdoby! 🎄 Krásná ukázka, k čemu klub slouží a jak funguje. Lidi se podporují, hecují, inspirují se, lítají memy, sdílí strasti. Jak zkušení, tak nováčci. Nejvíc vánoční atmoška!

Úvodní znělku na ČT Déčku, v šest ráno, jsem:

[RT @AlmaLinux]
This is a great explainer for those interested in learning more about CentOS Stream. t.co/cQaVXhJKJg

[RT @themortalemily]
we’re calling this thing the Yule Log4j, right?

cuz in the dark of winter we’ve gathered together to watch it burn?

[Quote RT]
Vlákno ideální na dnešní večer, pro Sheldona a další fanoušky vlaků
👇👇👇 twitter.com/timichal/status/14

Bude si vaše dítě podávat přihlášku na střední? Nebo na VŠ a váháte. Tady je hezký atlas atlasskolstvi.cz/stredni-skoly

[RT @honzajavorek]
🎄 Včera jsem to celý den vlastnoručně kreslil. Na nové stránce můžete někomu zařídit roční členství v klubu. Stáhnete v PDFku poukaz, vytisknete, nadělíte. Podpořte někoho ve snaze stát se programátorkou nebo programátorem. Dejte jim dlouhodobou motivaci! junior.guru/gift/​

[RT @det_conan_kudo]
Protip for Linux users of Chromium based browsers: if you want to have screen sharing work properly on Wayland, do the following:

1. Go to chrome://flags/#enable-webrtc-pipewire-capturer

2. set it to "Enabled" (it's disabled by default)

3. Restart the browser

Voilà, it works!

[RT @notroj]
Historic first, this week we merged a commit to the RHEL9 httpd package from outside Red Hat. Thanks @Det_Conan_Kudo and to everybody behind @CentOS Stream for making it possible. t.co/Sl0ulIjskl

What's the point of creating smooth transitions, maintaining layers of compatibility, keeping two things work in parallel and giving people time to learn new ways of doing things, if they only start to learn those new ways when all of that old deprecated functionality is finally removed?

And then complain how "suddenly" they have to do a hard switch to a new technology without any leeway.

That leeway has been given to you 5 years ago, you used it all for nothing!

#nmcli #rant

I switched my working laptop to #Fedora and I have to admit that I already felt in love. You can see and feel that they try to build a product ready for day-to-day use and not just a collection of great Free Software. It's are just all the small details which sum up to a great user experience especially in the combination with #Gnome.

Honestly speaking CentOS Stream 9 was available for quite some time.

But if you waited for the official invitation - here we are:

blog.centos.org/2021/12/introd

And if you are wondering whether your systems are ready for RHEL 9, latest CentOS Stream 9 is a best way to check that. Better than the recently released RHEL 9 Beta in fact.

#CentOS

These guys are great if you need a laptop that's 100% #linux compatible (which is getting more and more difficult every year).

TUXEDO Computers tuxedocomputers.com/

Show older
Mastodon

The social network of the future: No ads, no corporate surveillance, ethical design, and decentralization! Own your data with Mastodon!