Show more

Today is going to be released Fedora 33. The upgrade is smooth. But if you cannot connect to some https or TLS enabled sites after the upgrade, then you may hit this lists.fedoraproject.org/archiv There are two workarounds. The ultimate fix is to contact owner of the site and ask for stronger certificate. I was already hit twice by this.

RT @sneakdotberlin@twitter.com

Google is now rewriting all URLs in gmail/gsuite email messages, *including those downloaded via IMAP*, to go via Google URL redirection, which is a HUGE privacy leak. they're editing the actual message bodies in your inbox.

twitter.com/sneakdotberlin/sta

We are looking for a Python maintainer bit.ly/2SYbCp2 Brno or remote in Czech Republic.

Program 2020 je zveřejněn. openalt.cz/2020/program.php Tento rok tam budu mít dvě přednášky. Celé to bude z pohodlí vašeho domova. Tak si zarezervujte čas a podívejte se.

Globalizace a unifikace: Výroba Lentilek v Česku po 107 letech končí. Společnost Nestlé je bude od jara vyrábět v německém Hamburku. Recepturu sjednotí s původně britskými Smarties. Má v nich být méně cukru a více čokolády. (Radiožurnál) denikn.cz/minuta/466062/?ref=a

RT @CovidataCz@twitter.com

@VladaFoltan@twitter.com @profesorPrymula@twitter.com Pár lidí by třeba uvítalo českou verzi, zatím alespoň takhle ➡ covidata.cz

#covid19cz #covidata #bestincovid

🐦🔗: twitter.com/CovidataCz/status/

Firefox stopped supporting TLS < 1.2. I guess I will see more of these pages in near future.

where were you when you found out the UK's track and trace software (which cost 12 billion quid) has excel as a backing database

sadly there is a backlog of cases which were untracked because they exceeded the excel row limit

worry not, they have solved the problem and are now using two excel files to keep track of people

Jsou firmy, které si váží dlouhodobých vztahů se svými zákazníky. A pak jsou firmy jako @PayPal@twitter.com, které vám začnou účtovat minimální konzumaci 300 Kč ročně.

Tak tedy sbohem a díky za všechny ty platby. Dnes už vás nepotřebuju.

root.cz/zpravicky/paypal-meni-

RT @jietienming@twitter.com

"Volby by měly být povinné, a kdo nevolí, ten by měl dostat pokutu," řekl Miloš Zeman v roce 2014

Miloš Zeman nejde volit ve 2. kole senátních voleb.

🐦🔗: twitter.com/jietienming/status

RT: Dokumentární hit V síti je online. Děti varuje před nástrahami internetu, režisér Vít Klusák ale apeluje také na rodiče:
twitter.com/czechcrunch/status

DigitalOcean responded to the complaints that their misguided Hacktoberfest has led to a DDOS of low-quality spam PRs against open source maintainers.

They are not going to cancel the program, and they are not going to switch to an opt-in model. The only change they made is to stop self-promotion of their PR campaign.

They provide their email address at the bottom of the response. I emailed asked them to please reconsider either immediately switching to an opt-in model or cancelling it altogether.

hacktoberfest.digitalocean.com

Show more
Mastodon

The social network of the future: No ads, no corporate surveillance, ethical design, and decentralization! Own your data with Mastodon!